×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Роман Федишин: Вчитися, думати по-новому і працювати в вертикально інтегрованих системах

Пандемія найбільший удар завдала малому та середньому бізнесу, але сам він і може вивести країну і місто. У кризовий час завжди особливо яскрава проявляються найважливіші людські цінності. Так вважає Роман Федишин, депутат фракції «Самопоміч» у Львівській міській раді.

  • Романе Степановичу, вже майже пів року з часу запровадження карантину. Зроблені перші висновки, але що чекає нас далі?
  • Більшість львівських працівників і їхні керівники під час карантину проявили себе якнайкраще: максимально організовано і чітко відпрацювали, згідно вимог і потреб часу.

Звісно, промисловому сектору довелося особливо тяжко, але переважно зберегли робочі місця, пережили найскрутніші дні, і рухаються далі. Я пишають людьми, з якими працюю на щодень. Пройшли кризу, врятували колективи і, я впевнений, – далі таких загартованих людей чекаю лише успіх. Головне, правильно вибудувати подальшу стратегію.

  • А наскільки сильно на неї впливає коливання гривні?
  • Коли хтось каже, що слабка гривня не перешкода для вітчизняної економіки, - це лякає. Я розглядаю гривню – як елемент національної атрибутики. Адже сама по собі вона – папірець: ти або віриш в неї, або ні. Коли вона міцна – люди вірять в неї, коли слабка – не вірять. Малий і середній бізнес на 90 відсотків скерований на внутрішній ринок. І для нього є дуже важливим, аби люди мали високу купівельну спроможність. Гривня – надзвичайно важливий елемент. Заміна Голови Національного Банку для мене була найтривожніша, після пандемії, новина. Хоча – є надія, що політика різко не зміниться. Підстав «валити» гривню в нас немає. За минулі роки наші громадяни близько 7 мільярдів гривень вивозили у вигляді туристичних мандрівок. До теми, хочу поділитися приємними спостереженнями: цього року я, як і більшість українців, провів свою відпустку в Україні, і відкрив для себе такі унікальні місця, що дух захоплює. Можна витрачати національну валюту тут, на рідній землі, отримувати від цього задоволення, і вірити у краще.
  • Але, повертаючись до теми малого та середнього бізнесу. Він становить вагому частку в загальній економічній картині нашої держави. Але за останні пів року майже кожне п’яте підприємство опинилось на межі закриття. Які ж кроки можуть врятувати ситуацію?
  • Слід сказати, що Львову – пощастило. У Львові частка малого і середнього бізнесу значно вища, ніж загалом по Україні. Тому і бюджет нашого міста міцніший, за інших, особливо в умовах децентралізації. Малий бізнес – дуже гнучкий. Він вміє швидко переорієнтуватися, знаходити певні ніші. Найбільше потерпає зараз бізнес в галузі сервісу. Але малий бізнес ми маємо і в виробництві, і в торгівлі. Я впевнений, якщо ми дамо йому шанс попрацювати зі стабільною гривнею, з купівельною спроможністю нашого населення, - він витримає такі серйозні випробування. Отож, перше в програмі підтримки – стабільна міцна валюта. А все решта – зокрема, дешеві кредити, - буде як продовження. От ми оголосили кредити 5-7-9, а ніхто їх не бере. Спрощена система оподаткування, яка була запроваджена, дала дуже багато для малого бізнесу в Україні, але, з іншого боку, вона відівчила підприємців вести цей бізнес. Підприємця, який працює в цій прощеній системі, - його немов би не існує: нема кредитної історії, нема офіційних оборотів, які ж кредити він може отримати у майбутньому! Тому єдиний дієвий механізм - фінансова допомога на поворотній основі від спеціально створеного державою у співпраці з місцевим самоврядуванням фонду, фонду для малого та середнього бізнесу. Але перше – це стабільна гривня.
  • А якщо у Львові знову будуть введені жорсткі карантинні умови? Бізнесмени Луцька і Тернополя вже б’ють в набат.
  • Криза прискорює певні процеси. Для мене вже зараз зрозуміло, що виробництво буде завжди, споживання буде завжди. А між ними – логістика і ІТ-технології. В якій формі буде торгівля? Не знаю. В якій – сервіси чи туризм? Не знаю. Тому підприємцям потрібно орієнтуватися перш за все на свій регіон, на купівельну спроможність своїх покупців. Вчитися, думати по-новому і працювати в вертикально інтегрованих системах.

 Примітка: Публікації в рубриці "Трибуна депутата" є відображенням суб’єктивної позиції авторів та можуть не збігатися з офіційною позицією  Львівської міської ради.