×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

А ви готові до медреформи?

Торік команді «Об’єднання «Самопоміч» вдалось відстояти прийняття медичної реформи в Україні. Тепер наше спільне завдання – зробити все можливе, щоб задекларовані в документі зміни у медичних закладах відбулися.

Першою зміною, яку відчує кожен мешканець, стане вибір лікаря. До реформи держава сама визначала, який лікар стане Вашим терапевтом. Нас примусово прив’язували до місця прописки і поліклініки, що поруч. Від тепер же ж ми самі обиратимемо сімейного лікаря і будь-коли зможемо його змінити на іншого. Для цього до першого квітня необхідно підписати декларацію з медиком, якого Ви оберете. Декларація діятиме безстроково, її не потрібно буде оновлювати. Для підписання документа при собі необхідно буде мати паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж Ви підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем, який буде обслуговувати Вашу дитину, то також знадобиться свідоцтво про народження дитини та паспорт і код обох його батьків або опікунів.

До 2020 року до вузького спеціаліста можна потрапити і за скеруванням сімейного лікаря, а можна звернутися самостійно. Але після 2020 року – тільки за скерування сімейного лікаря, і лікар не має права вказувати конкретно, до якого лікаря чи  установи – пацієнт обирає сам, на власний розсуд.

У сімейного лікаря, з яким Ви укладете договір, буде повна інформація про Ваше здоров’я, історія всіх хворіб та лікувань. Таким чином він знатиме краще, до якого лікаря Вас направити.

«Бувають різні захворювання, де треба ідентифікувати проблему і обрати спеціаліста, який допоможе саме з цією патологією. Для прикладу, є певні захворювання суглобів, які в одних випадках лікує хірург, а в інших – ревматолог. Чи обидва спеціалісти разом. Сімейний лікар повинен оглянути людину і визначити, до кого направити хворого. Так ми економимо час та швидше вирішуємо проблеми пацієнта.

Наведу ще один приклад – у пацієнта висипка. Сімейний лікар зможе визначити, якого характеру ця висипка – шкірного чи інфекційного. Якщо хворий з інфекцією звернеться не до того лікаря, то ми створимо епідемічну ситуацію», – розповідає Орися Богун, сімейний лікар, депутат Львівської міськради від «Об’єднання «Самопоміч».

Та що ж робити у випадках, коли людині потрібна невідкладна допомога, для прикладу при вивиху чи переломі ноги? Чи потрібно показувати уражене місце спочатку своєму терапевту і чекати на його вердикт?

«Ні, у таких гострих випадках як перелом, вивих, опік, гостре отруєння чи інших травмах людині потрібно звернутися в травмпункт по невідкладну допомогу або викликати карету швидкої. Лікарі нададуть хворому кваліфіковану медичну допомогу. Адже зволікати не можна, це може ускладнити ситуацію. Сімейний лікар надає планову медичну допомогу», – каже Орися Богун.

В Управлінні охорони здоров’я Львівської міської ради розповіли про те, що планують реалізувати в медичній галузі у Львові впродовж 2018 року. Серед основних планів – створення відділення невідкладної допомоги, центру раннього втручання, нових амбулаторій сімейної медицини, поширення електронної реєстратури і запровадження електронної медичної картки, заміна ліфтів у медзакладах, проведення традиційних превентивних акцій.

«Ми плануємо створити відділення невідкладної допомоги у 8-мій лікарні. Це підрозділ багатопрофільної лікарні, в якому екстрену медичну допомогу надають в цілодобовому режимі. Для України це нове явище, бо в наших лікарнях завжди були лише приймальні відділення. Впродовж минулих двох років ми проводили реконструкцію приміщень у 8-мій лікарні, вони завершуємо ці роботи, і в цьому році в бюджеті передбачили 27 мільйонів на придбання обладнання. Це операційні столи, наркозні апарати, діагностичне обладнання, щоб оснастити це відділення. До кінця року плануємо відкрити це відділення», – розповів Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради.

Ще одним важливим кроком в реформуванні медицини повинне стати впровадження електронної медичної картки. Тож лікар – як сімейний терапевт, так і вузькопрофільний спеціаліст – матиме повну інформацію про хворого, його недуги, попередні аналізи, особливості, травми, алергії, реакції на препарати. Коли це все записано у системі, медична книжка вже не актуальна, адже папірці можна втратити, загубити чи пошкодити.

Команда «Об’єднання «Самопоміч» відвідує медичні заклади в усіх містах України, зустрічається з медичними колективами, розповідає про те, як реформа може вплинути на кожного з працівників лікарні, та радить, як слід переформатувати роботу.