×

Попередження

Неможливо завантажити XML-файл

Вуличне мистецтво VS вуличний гармидер

Однією з візитівок Львова вже давно стали виступи вуличних митців. Так, прогулюючись вузенькими вуличками, можна безкоштовно насолодитися живою музикою чи побачити вражаючий виступ. Та інколи такі дійства набувають хаотичного характеру. Затишна прогулянка містом може перетворитися у гучний концерт дилетантів, від яких хочеться втекти. Фіксували також й випадки виманювання грошей з туристів. Все це негативно відображається як на туристичному обличчі Львова, так і на комфорті мешканців.

 

Діяльність вуличних митців потребує правового врегулювання. З таким зверненням 8 червня виступила на пленарному засіданні міськради Юлія Хомчин, секретар комісії з питань культури, молодіжної політики і спорту Львівської міської ради, депутат Львівської міської ради фракції «Об’єднання «Самопоміч».

 

За словами Юлії, ця тема набула широкого розголосу. Її обговорюють на прийомах, про неї точаться дискусії у соціальних мережах. Мистецтво вулиці повинно не відлякувати людей, а навпаки – притягувати, йти від душі, ним мають насолоджуватися. На превеликий жаль, не кожен, хто береться за це ремесло, ставить перед собою саме таку мету.  Найбільшу стурбованість проявляють мешканці центру міста. Скаржаться на постійне порушення спокою у нічний час, низький рівень виконавської майстерності та зміст їхніх творів, що нерідко є, м’яко кажучи, суперечливим.

 

«Маючи можливість відвідати інші країни, хочу відзначити позитивний іноземний досвід. Крім залучення органів державної влади в частині виконання своїх повноважень щодо моніторингу та недопущення порушення чинних правових норм, на рівні місцевої влади створюються умови щодо легалізації відповідної діяльності.

 

З прикладів, що можна проваджувати і у Львові, я б виділила:

 

  • створення стаціонарних місць (майданчиків) для ведення такої діяльності;
  • створення інтернет ресурсів, де в режимі online можна бачити, хто, де і коли виступатиме.
  • погодження, у визначених межах, репертуару;
  • проведення атестацій шляхом прослуховування, проведення конкурсів;
  • видача дозвільних документів та встановлення плати за таку видачу;
  • захист прав та інтересів представників творчих професій, що працюють на цьому ринку;
  • встановлення відповідальності за порушення чинних норм та приписів;
  • забезпечення дотримання авторських та суміжних прав.

 

Вважаю, що робота з нормативного врегулювання та чіткої регламентації зазначеної діяльності сприятиме здоровій конкуренції, працюватиме на імідж нашого міста.

 

Свідома неможливості повного врегулювання висвітлених в зверненні запитань, як і недопустимості з боку Львівської міської ради обмежувати права громадян, передбачені Конституцією та законами України, шляхом встановлення цензури, надання привілеїв чи пільг одних особам та позбавлення прав інших. Однак впевнена, що ми та Львівська міська рада в межах своїх повноважень володіємо правовими інструментами встановити баланс інтересів всіх учасників таких правовідносин», - йдеться у зверненні Юлії Хомчин, депутата Львівської міської ради від фракції «Об’єднання «Самопоміч».

 

Врегулювання діяльності вуличного мистецтва на правовому рівні Юлія Хомчин піднімає не вперше. Торік вона ініціювала громадське обговорення з метою сприяти розвитку культури та свободи у мистецтві, а також щоби забезпечити законні права та інтереси громадян щодо додержання тиші у громадських місцях на території міста.

 

Ініціатива Юлії Хомчин у тому, аби підтримати всі форми художнього виразу, професій і художніх талантів та діяльності художників у міському контексті. Адже вуличне акустичне мистецтво позитивно впливає на привабливість міста за умови, якщо виступи не заважають мешканцям, працівникам організацій та установ, пішоходам та учасникам дорожнього руху. А також за умови дотримання громадського порядку та охорони довкілля.